Każdy ładunek wymaga indywidualnego podejścia! Piasek, żwir czy rudy żelaza mogą być transportowane przez niekryte maszyny. Żywe zwierzęta, leki lub produkty spożywcze wymagają jednak dopięcia wszystkiego na ostatni guzik. Do grupy tej należą również wina. Dlaczego ich transport jest tak wymagający? Co może się stać ze źle zabezpieczonym winem?
Według danych z roku 2018, największymi producentami wina są Włochy, Francja, Hiszpania, USA i Chile. Ich trunki podzielić można na wina Starego Świata i Nowego Świata. Wina Starego Świata, jak sama nazwa podpowiada, wiążą się z klasycznymi metodami produkcji prowadzonymi już od wielu lat. Wina Nowego Świata są bardziej owocowe i mniej wytrawne.
Pochodzenie win determinuje sposób ich przewozu. Dla win Starego Świata wybiera się najczęściej transport drogowy, a dla nowocześniejszych trunków, transport morski.
Zarówno czerwone, jak i białe trunki są bardzo wrażliwe na warunki przewozu. Co może negatywnie wpłynąć na wino w trakcie całego procesu logistycznego?
- drgania i wstrząsy podczas transportu,
- zbyt mocne nasłonecznienie,
- zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura.
- Miesięcznik "TSL Biznes", "Logistyka alkoholi wymaga specjalistycznych procedur", rozmowa z Eliną Lolis, marzec 3/2021 (122).
- tsl-biznes.pl, "Logistyczny szlak wina" [dostęp: 03.05.2021].
- stando.eu, "przewóz wina" [dostęp: 03.05.2021]
0 komentarze: