O KOSMICZNEJ REKRUTACJI OPOWIE ASTRONAUTA, TIM PEAKE

By | 03:02:00 1 comment

Do tej pory tylko nieliczni wiedzieli, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami agencji kosmicznych. Dziś każdy z nas ma tę możliwość!



Jeśli chcielibyście zadać pytanie astronaucie, to najlepszy w tym celu będzie Tim Peake! Jest to brytyjski astronauta i oficer lotnictwa wojskowego, który w Kosmosie spędził 186 dni. W Polsce pojawiły się dwa owoce popularyzatorskiej kariery podróżnika: "Zapytaj astronautę. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o podróżach i życiu w Kosmosie" oraz "Kosmiczna rekrutacja. Testy i ćwiczenia ESA dla przyszłych astronautek i astronautów". 


Pisarski epizod Brytyjczyka obfituje w książki przybierające ciekawą formę. Pierwsza z przeze mnie wymienionych, jest zbiorem pytań i odpowiedzi na temat Kosmosu oraz pracy astronauty. Peake rozwiewa wątpliwości odnośnie tego, dlaczego Rosjanie wystrzeliwują rakiety z Kazachstanu, jakie języki trzeba znać, by zostać astronautą oraz czy przestrzeń kosmiczna ma zapach. 




W 2021 roku do Polski dotarła książka "Kosmiczna rekrutacja". Tim Peake określił ją pozycją, którą sam chciałby mieć, gdy starał się o posadę astronauty. Jest to zbiór wymagań, zadań i ćwiczeń, dla osób, które walczą o swoje miejsce w agencji kosmicznej. 


Kolejne rozdziały obrazują, w jaki sposób sprawdzana jest znajomość języka angielskiego i rosyjskiego, fizyki czy matematyki. Przedstawione są również wyzwania badające koncentrację, pamięć wzrokową oraz wyobraźnię przestrzenną. W książce nie brakuje fotografii, schematów i wskazówek, na co należy zwrócić uwagę podczas dalszej walki o karierę astronauty. 


Całość została podzielona na 4 części, które są odzwierciedleniem selekcji w Europejskiej Agencji Kosmicznej:

  • kompetencje twarde,
  • kompetencje miękkie,
  • testy medyczne,
  • rozmowa kwalifikacyjna.




Co jest ważniejsze dla astronauty podczas awaryjnego lądowania na Księżycu? Apteczka pierwszej pomocy, opakowanie liofilizowanej racji żywnościowej czy 2 ręczne lusterka? Jakie jest napięcie w europejskim gniazdku elektrycznym? Z jakiego materiału zwykle produkuje się piorunochrony?


Jeśli zaintrygowały Was odpowiedzi na wyżej postawione pytania, to czym prędzej musicie pognać do księgarni! Czy książka będzie odpowiednia również dla tych, którzy nie marzą o karierze astronauty?


Oczywiście, że tak! Jest to idealna okazja do skonfrontowania się ze światem nauki, techniki i Kosmosu. 


Czy po przeczytaniu tej książki wydaje Wam się, że bylibyście w stanie stanąć na powierzchni obcej planety? 





Nowszy post Starszy post Strona główna

1 komentarz: