MIROSŁAW HERMASZEWSKI I... TEN DRUGI! 13 CIEKAWOSTEK O PIOTRZE KLIMUKU

By | 16:51:00 3 comments

Uważam, że w Polsce mówi się za mało o Piotrze Klimuku (stąd też tytuł artykułu). Białorusin przez wiele miesięcy przygotowywał się wraz z Hermaszewskim do lotu kosmicznego. Kim był zasłużony pilot i trzykrotny zdobywca Kosmosu?


Zdjęcie: East News

1.

Klimuk urodził się w małej wsi na Białorusi, w Komarówce. Według danych z 2009 roku, we wsi tej mieszkało 400 osób. 


2. 

Dzieciństwo kosmonauty było bardzo trudne, ponieważ przypadło na okres wojny i powojenny. Jego ojciec zginął na froncie, po czym został pochowany w Radomiu. Klimuk podczas oficjalnej wizyty w Polsce odwiedził m.in. grób swojego ojca. 


3. 

Obróbką drewna i stolarstwem interesuje się naprawdę wielu astronautów! Wśród nich znajduje się Scott Parazynski, James Pawelczyk i... Piotr Klimuk. Białorusin samodzielnie przygotowywał m.in. fotele, narty oraz hulajnogi.


4. 

Prócz stolarki, Klimuk pasjonuje się również techniką. W swojej książce "Szturm na nieważkość" z poczuciem humoru wspomina: "jaka tam znowu technika była na wsi: zwykły samochód lub traktor widywało się nader rzadko".


5.

Do korpusu radzieckich astronautów został przyjęty mając 23 lata.


6. 

Wśród bliskich przyjaciół Białorusina znalazł się Jurij Gagarin. Uświetnił on swoją obecnością ślub Klimuka. Zdobywca Kosmosu wspominał później, że Gagarin podczas uroczystości wyróżniał się prostotą i serdecznością.


7.

Już podczas swojego pierwszego lotu w Kosmos zajął pozycję dowódcy.



8. 

33. urodziny spędził w Kosmosie, co określa jako niewiarygodne wydarzenie i porównuje je do baśni oraz snu.


9.

Podczas jednego ze swoich lotów, Klimuk stracił 3.8 kg. Wynika to z faktu, że w Kosmosie organizm ludzki wydziela więcej wody, niż jej wchłania.


10. 

Białorusin wychodzi z założenia, że jeśli do lotu kosmicznego zostanie wytypowany kolega i to on spełni nasze marzenia, należy wspierać go podczas całego procesu przygotowania. Nawet jeśli wydaje nam się, że daliśmy z siebie wszystko, a wyniki naszych testów i egzaminów wypadły pozytywnie, powinniśmy okazać silną wolę. Klimuk zaznacza, że najwidoczniej nasz znajomy pasuje o wiele bardziej do danej misji, a nasze umiejętności być może bardziej odpowiadają innemu lotowi.


11.

Kosmonauta uwielbia twórczość poety Arkadego Kuleszowa.



12.

Gennadij Burawkin, słynny białoruski poeta, jest przyjacielem Klimuka. Artysta ma na swoim koncie m.in. dzieło poświęcone pamięci Gagarina.


13. 

Podczas jednej z misji kosmicznych, obsługa naziemna zażartowała, że najprawdopodobniej nikt w obwodzie moskiewskim nie ma tak pięknie wyhodowanych georginii jak Klimuk. Mężczyzna z dumą przyznał, że to zasługa jego żony.


Moim celem na dziś było przedstawienie sylwetki Piotra Klimuka nie tylko z perspektywy skromnego i pracowitego zdobywcy Kosmosu. Chciałam, by każdy czytelnik poznał go jako człowieka, a przy tym pasjonata, syna oraz przyjaciela. Jakie wrażenie wywarł na Was kompan Hermaszewskiego?





Z czego korzystałam tworząc artykuł:

P. Klimuk, "Szturm na nieważkość", Wydawnictwo Książka i Wiedza, Warszawa 1983. 

Informator turystyczny, "Spacerkiem po Radomiu"


Nowszy post Starszy post Strona główna

3 komentarze:

  1. W moich żyłach płynie sporo krwi rusińskiej więc tereny na wschód od Bugu są mi bardzo bliskie. Mam kuzyna na Białorusi z którym do pewnego czasu utrzymywałem kontakt internetowy. Bardzo chciałbym zwiedzić choć trochę Białoruś i Rosję lecz stało się to niemożliwe z chwilą uznania Świadków Jehowy za organizację ekstremistyczną i rozpętania histerii oraz prześladowań przeciwko nam przez Rosję. Rosja nie reaguje na prośby niemalże całego świata o zaprzestanie agresji wobec nas i ściga nas nawet w krajach gdzie ma jakieś wpływy. Nie będzie mi więc chyba dane zwiedzić stron do których czuję wielki sentyment?

    OdpowiedzUsuń
  2. Od lat czytam regularnie Twojego bloga, zastanawiam się co teraz robisz - na pewno skończyłaś już studia, ale zakładam że kontynuujesz dalszy rozwój, jaki kierunek, jaka uczelnia? Czy Twoja praca jest mocno związana z nauką czy też nie? Masz w planach zostać naukowcem?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej! Dziękuję bardzo za wieloletnie wspieranie bloga, jestem bardzo wdzięczna. Obecnie nadal studiuję, jestem na fizyce technicznej. Po studiach chciałabym iść do wojska albo zostać konstruktorem maszyn. :)

      Usuń