Czy porty morskie muszą ze sobą konkurować? Na czym polega ta niecodzienna rywalizacja? Pozwólcie otulić się stronom tej książki. Dziś spróbuję przekonać Was w 5 krokach, dlaczego warto po nią sięgnąć!
"Konkurencyjność portów morskich. Teoria i praktyka" to książka wydana w 2021 roku i sfinansowana z środków Dziekana Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego oraz Prorektora ds. Badań Naukowych Uniwersytetu Gdańskiego.
Adam Kaliszewski, pierwszy wśród wymienionych autorów, jest doktorem nauk społecznych w dyscyplinie ekonomia i finanse. Przedstawił on rozprawę doktorską o konkurencyjności morskich terminali kontenerowych w Polsce.
Janusz Dąbrowski pracuje w Katedrze Transportu i Handlu Morskiego w Zakładzie Gospodarki Morskiej. Jego rozprawa doktorska dotyczyła doskonalenia oceny efektywności rozwoju przedsiębiorstw transportu morskiego w Polsce. Naucza takich przedmiotów jak logistyka, transport międzynarodowy czy organizacja portów morskich.
Hanna Klimek również pracuje w Katedrze Transportu i Handlu Morskiego w Zakładzie Gospodarki Morskiej. Posiada stopień doktora habilitowanego, a jej rozprawa habilitacyjna poświęcona została funkcjonowaniu rynków usług portowych. Prowadzi takie przedmioty jak obsługa celna ładunków, transport i handel morski w regionie Morza Bałtyckiego czy badania rynku.
Recenzentem publikacji został dr hab. Adam Przybyłowski.
Nie ukrywam, zakochałam się w tej książce z kilku powodów. Chciałabym, abyście je poznali.
1.
Przedstawiono bardzo dokładne definicje z perspektywy wielu autorów.
Czym w zasadzie jest port morski? Zerknijcie do drugiego rozdziału tej pozycji. Dzięki niemu spojrzycie na ten obiekt z różnej perspektywy. Odwołano się m.in. do słów takich osób jak Alan Branch czy Patrick Alderton oraz do organizacji, w tym m.in. Europejskiego Urzędu Statystycznego.
2.
Zagadnienia teoretyczne zostały wyłożone od podstaw.
Wiem, że u niektórych z Was mogą pojawić się wątpliwości, czy podołacie tej książce. Mam jednak nadzieję, że nabierzecie trochę odwagi, gdy usłyszycie, że autorzy wyjaśnili wiele zagadnień pokrywających się z materiałem w technikum np. funkcje portów morskich. Dzięki temu, nawet jeśli macie pewne luki w wiedzy, szybko je nadrobicie podczas lektury. Autorzy nie pozostawią Was w tyle.
3.
Postawiono na wykresy, tabele, mapy i rysunki.
Nikt nie lubi zmagać się z suchą ścianą tekstu. Książki fachowe i popularnonaukowe można uatrakcyjniać dzięki tabelom, rysunkom, wykresom, mapom itp. Autorzy recenzowanej przeze mnie książki zgrabnie wykorzystali te formy przekazu wplatając je w tekst. Dzięki temu możemy w łatwy i szybki sposób porównać ilość przeładunków kontenerów w różnych krajach Europy, zgłoszeń celnych w portach lub czynniki konkurencyjności w transporcie morskim.
4.
W pozycji zamieszczono setki przypisów.
Na rynku nie brakuje książek, w których nie podaje się przypisów czy pełnej bibliografii. Brzmi to dość abstrakcyjnie, lecz skutecznie zmniejsza to rzetelność danej pozycji. Ciężko jest wówczas trafić na źródło, z którego skorzystał autor. Należy bowiem pamiętać, że nie można wierzyć we wszystko, co jest napisane w książkach czy na blogach. Mamy prawo, a wręcz powinniśmy dokonywać własnego researchu.
Sama w tym roku trzymałam w rękach książkę o mieście Wolsztyn, w której autor wprost napisał, że nie będzie podawać wszystkich źródeł informacji, ponieważ zajęłoby to dużo miejsca, a na dodatek napomknął, że nie planował on napisać najdokładniejszej jak się da książki. Takie rzeczy nie zawsze widzi się przed kupnem, a mogą one zbić z tropu.
Dlatego tę książkę polecam bez wyrzutów sumienia. Na każdej stronie znajdziemy po kilka przypisów do zamieszczonych informacji. Pozwalają one m.in. na samodzielne zweryfikowanie rzetelności pozycji czy pogłębienie podjętego tematu.
5.
Książkę wypełniono po brzegi wieloma ciekawostkami.
Czy wiecie, że średnia prędkość handlowa pociągów towarowych w naszej ojczyźnie w rozkładzie na lata 2018/19 wynosiła 29,6 km/h? A czy wiecie, że w roku 2023 planuje się zwiększyć tę prędkość do 45 km/h?
Książka ta jest skarbnicą wiedzy na wiele tematów. Jest w czym przebierać, jeśli chcecie zaskoczyć znajomych!
Czy mieliście już przyjemność obcować z tą pozycją? Czy podzielicie się swoimi wrażeniami?
0 komentarze: