NAJNIEBEZPIECZNIEJSZE LOTNISKA ŚWIATA

By | 06:50:00 11 comments
Rok temu w szkole na przedmiocie zawodowym oglądaliśmy film o najniebezpieczniejszych lotniskach świata. Ostatnio właśnie przypomniał mi się, tak więc stwierdziłam, że naskrobię coś na ten temat. Dla zainteresowanych, poniżej umieszczam materiał. (Warto obejrzeć w wolnej chwili, jest serio ciekawy)


Wydawałoby się, że lotniska to miejsca dopracowane, stworzone z ogromną precyzją. A co jeśli wypływają na to konkretne czynniki, jak np. rzeźba terenu i nie można zachować odpowiedniego bezpieczeństwa? Miłego czytania!

Stacja McMurdo
Stacja ta znajduje się na Antarktydzie i jest uważana przez wielu pilotów za najniebezpieczniejsze lotnisko świata. Logiczny jest fakt, iż jest tam bardzo ślisko, a lód się załamuje. Gdy pokrywa lodowa pęknie, statek powietrzny nie ma możliwości wylądowania.
Tegucigalpa
Jest to lotnisko w Hondurasie. Normalna długość pasa startowego wynosi 3-4 km, natomiast ten jest krótszy- ma 2 km. Kolejne utrudnienie to górzysty teren. Samo lądowanie wymaga ogromnego skupienia a samoloty muszą gwałtownie obniżać dziób. Żeby było tego mało- pas kończy się ogromną przepaścią.
Lukla
Lukla jest niewielkim portem lotniczym w Nepalu. Składa się na niego m.in 1 pas (!!!) o długości 460 m i szerokości 20 m. Kończy się 600 metrową przepaścią. Podobno przy lądowaniu, czuć bliskość gór i odnosi się wrażenie o nieuchronnym rozbiciu. Zawrócenie jest niemożliwe. Klimat również jest czynnikiem szkodliwym- porywiste wiatry i gęsta powłoka chmur.
Funchal 
Lotnisko Funchal sytuowane jest na Maderze. Jego pas startowy ma długość 2,7 km. Został on przedłużony, z powodu wielu wypadków. Wcześniej miał on tylko 1,5 km. Pas jest stworzony w skale, a kończy się oceanem. W przypadku tego lotniska, częstą przeszkodą dla pilotów są ptaki. Dodatkowo, zachodzą tu uskoki wiatru w różnych kierunkach. 

Gibraltar 
Lotnisko to znajduje się na terytorium o tej samej nazwie i jest otoczone morzem. Pas startowy przecinany jest przez autostradę składającą się z 4 pasów. Turyści bardzo to podziwiają, natomiast mieszkańcy nienawidzą. Ponadto, innymi czynnikami szkodliwymi są częste turbulencje i boczny wiatr. W pobliżu lotniska znajdują się także wysokie budynki, utrudniające lot.


Pod każdym opisem lotniska wstawiłam króciutki filmik pokazujący lądowanie statku powietrznego. Jedne wyglądają bardziej groźnie, inne mniej. Jeszcze raz zachęcam Was do obejrzenia produkcji przedstawiającej 10 najniebezpieczniejszych lotnisk świata. Mam nadzieję, że dacie się namówić, tymczasem ja się z Wami żegnam.
Do usłyszenia. :)

Z czego korzystałam tworząc notkę:
Niebezpieczne lotniska świata- history channel. 
Nowszy post Starszy post Strona główna

11 komentarzy:

 1. Heh... przypomniał mi się sen, jak leciałem samolotem, który lądował w podziemnym lotnisku :-DD.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, to byłoby dopiero wyzwaniem doa pilotów. :D

   Usuń
 2. Bardzo ciekawy wpis i intrygujący blog. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolejny elegancki wpis ;) Globemaster na stacji McMurdo robi niesamowite wrażenie, ze względu na swoje gabaryty :) Dzięki Tobie dowiedziałem się, że na Maderze jest takie fajne lotnisko... no cóż, trzeba będzie kiedyś polecieć tam na wakacje :) Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak zwykle bardzo ciekawie. To jest chyba jedyny blog gdzie zaglądam na każdy wpis i nigdy nie nudzę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. widziałem gdzieś podobny artykuł na ten temat, ale chyba nie o wszystkich lotniskach z Twojej listy, naprawdę piloci lądujący na takich lotniskach muszą mieć nerwy ze stali

  OdpowiedzUsuń
 6. Nominowałem Cię do Liebster Blog Award. :)
  Szczegóły znajdziesz na moim blogu: http://apocalypsefallen.blogspot.com/2015/07/liebster-blog-award-1.html

  OdpowiedzUsuń
 7. I tak sądzę, że każde lotnisko może być niebezpieczne - wiele zależy od warunków pogodowych. parking balice

  OdpowiedzUsuń