PRZYSZŁOŚCIOWY KOSMOS

By | 11:37:00 Leave a Comment
Maszyny maszynami, ale nie ma co ukrywać- 90% ludzi uwielbia kosmos. Ja jako przyszła studentka fizyki i obecna miłośniczka środków transportu uwielbiam łączyć obie dziedziny. W dzisiejszym wpisie chciałabym przedstawić Wam jak kreuje się przyszłość maszyn, własnie w kosmosie! Co nowego jest w planach specjalistów? Miłego czytania.


Chciałabym zacząć od zupełnej nowości. Z czym kojarzą nam się podróże samolotem? Chmury, niebo, przestworza... Nic dziwnego- taka codzienność. Ale naukowcy i inżynierowie wpadli na pomysł- a może by tak statki powietrzne wysłać jeszcze wyżej? I tak narodził się XS-1. Jest to tzw. eksperymentalny samolot kosmiczny i będzie maszyną wielokrotnego użytku. Ma ona wspomagać i być przystosowana do wynoszenia w przestrzeń niewielkich satelitów. Dodatkowo nie będzie wymagać specjalistycznej infrastruktury. Szacuje się, że samolot będzie mógł wystartować 10 razy w przeciągu 10 dni. Ponadto, 1 lot to koszt mniej niż 5 milionów dolarów. Całym projektem zajmować się będzie DARPA. Przedsiębiorstwo planuje zakończenie prac przed 2016 rokiem.
2016 rok to premiera kolejnej maszyny- wahadłowca Dream Chaser. 1 listopada ma odbyć swój pierwszy lot. Dlaczego o nim warto wspomnieć? Gdyż jest wyjątkowy! Będzie wynoszony dzięki rakiecie nośnej, a lądował na pasie lotniska dzięki wytwarzanej sile nośnej. Lądowanie będzie możliwe na każdym lotnisku. Warto gdybym coś jeszcze dodała, w ramach takiego wyjaśnienia, bo od razu przypomniała mi się moja prezentacja nt. samolotów, którą miałam okazję przedstawiać- KAŻDY samolot wykorzystuje siłę nośną. Działa ona na skrzydła i usterzenie tych maszyn i jest prostopadła do kierunku ruchu. A tutaj takie zobrazowanie: 


Dream Chaser będzie również maszyną wielokrotnego użytku, a na jego pokład będzie mogło wejść max.7 osób. Całym przedsięwzięciem zajmie się Sierra Nevada Corporation. 
Ostatni ciekawy fakt dotyczący i maszyn i kosmosu- niedługo statki kosmiczne nie będą budowane na Ziemi, a w przestrzeni kosmicznej. Powód? Nie będzie żadnego konkretnego ogranicznika co do wielkości- w kosmosie maszyny mogą powstawać o nieograniczonych rozmiarach. Dzięki temu, pojazdy będą cechowały się również większą czułością, przepustowością, mocą i rozdzielczością. Całość zorganizowana jest przez NASA, która podjęła współpracę z Tethers Unlimited. Do tego celu wykorzystane zostaną roboty SpiderFab. Praca możliwa jest dzięki wsparciu finansowemu agencji USA. Jeśli budowanie maszyn będzie możliwe w kosmosie, to moim zdaniem jest to jeden z największych postępów w przestrzeni!


Jak widać branża kosmiczna cały czas się rozwija co mnie bardzo cieszy. Takich pomysłów i projektów było o wiele więcej, jednak wybrałam 3, w moich oczach, najciekawsze. :)
Pozdrawiam!

Kontakt:
be_cuteee@wp.pl
ask.fm/WeronikaOlimpia

Z czego korzystałam tworząc notatkę:
http://nt.interia.pl/raport-kosmos/misje/news-w-przyszlosci-statki-kosmiczne-nasa-beda-powstawac-w-przestr,nId,1020420
http://tylkonauka.pl/wiadomosc/stany-zjednoczone-wprowadza-pierwszy-samolot-kosmiczny-2017-roku
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/18397/przyszlosc-podrozy-kosmicznych-od-nasa
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dream_Chaser

Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze: