PRZEŻYĆ KATASTROFĘ LOTNICZĄ

By | 15:11:00 7 comments
Omawiałam już katastrofy morskie (aż w trzech częściach), opisywałam również Titanica. Teraz czas na wspomnienie o wypadkach lotniczych. Chciałabym opowiedzieć Wam o pewnej osobie, która przeżyła katastrofę w powietrzu.

Bohaterką historii, która wstrząsnęła mną najbardziej jest Vesna Vulović-Serbka, stewardessa linii lotniczej- Jat Airways. Mówi się o niej jako o cudownej stewardessie i jest obiektem wielu teorii spiskowych. Dlaczego?Katastrofa lotnicza, w której uczestniczyła owa kobieta wydarzyła się w roku 1972. O ironio miało jej na pokładzie nie być! Zamieniła się w ostatniej chwili z inną pracownicą samolotu, która miała tak samo na imię. Przelatując nad miejscowością Srbska Kamienica (obecnie Czechy) okazało się, że na pokładzie statku powietrznego znajduje się bomba. Została ona podłożona przez Ustaszy- chorwackich terrorystów. W tym czasie, Vesna znajdowała się na tyle samolotu, a maszyna pękła na 2 części.


Dzięki dwóm przypadkom udało jej się przeżyć- została przygwożdżona wózkiem cateringowym do ściany, a dodatkowo upadek został trochę zamortyzowany dzięki grubej warstwie śniegu. Reszta osób- 22 pasażerów i 5 pracowników zginęła. Sama Vesna miała złamane trzy kręgi, obie nogi i pękniętą czaszkę. Przez miesiąc była w śpiączce, a całkowity powrót do zdrowia zajął jej kilka lat. Początkowo, jej nogi były sparaliżowane, jednak dzięki rehabilitacji udało się przywrócić ich sprawność. Po wyjściu z tej poważnej sytuacji kontynuowała pracę dla JAT, jednak oddała się pracy biurowej.


Żeby było zabawniej, Vesna otrzymała nagrodę Księgi Rekordów Guinnessa. Za co? Skok bez spadochronu z największej wysokości. Tylko pogratulować. Nagrodę wręczał jej Paul McCartney. Po wypadku, kobieta nie spodobała się władzom. Obcięli jej pensję a następnie znalazła się na ich czarnej liście. Obecnie jest emerytką i ledwo zapewnia sobie godny byt.
Sytuacja wywołała pewnego rodzaju kontrowersje. Np. po kilkunastu latach, niemieccy dziennikarze odszukali informację w dokumentach o tym, że samolot mógł zostać zestrzelony całkiem przypadkowo przez czechosłowackie siły powietrzne. Statek powietrzny podchodził do awaryjnego lądowania i właśnie nieudana akcja była przyczyną katastrofy. Na potwierdzenie tej teorii jest kilka dowodów- chociażby mały promień rozrzutu części maszyny czy anonimowi świadkowie, którzy twierdzą, że widzieli maszynę lecącą nisko.


Vesna Vulović twierdzi, że taka sytuacja nie miała miejsca, ponieważ samolot wg. niej nie zniżał lotu.
A Wy jakie macie zdanie na temat tej katastrofy? Ja szczerze mówiąc nie mam określonego stanowiska. Przeżycie tej kobiety po upadku z ponad 10 tysięcy metrów jest wręcz niemożliwe. Dodatkowo stewardessa, po wyjściu ze śpiączki miała zaniki pamięci, co może wpływać na jej relacje. Ale z drugiej strony każdy z nas wie jakie są media- nie ważne o co chodzi. Ważne, żeby zrobić z niczego sensację, a ten wypadek był do tego idealnie stworzony.

Kontakt ze mną: be_cuteee@wp.pl

Z czego korzystałam tworząc notatkę:
http://joemonster.org/art/13318
http://deser.pl/deser/1,111858,9000747,Vesna_Vulovic__Stewardesa__Ktora_Przezyla.html
http://www.tunguska.pl/spadla-z-nieba-i-zyje/#
https://pl.wikipedia.org/wiki/Vesna_Vulovi%C4%87
Nowszy post Starszy post Strona główna

7 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy artykuł! Ja chcę więcej podobnych :) dzięki za zaglądanie do mnie i poprosiłbym o kontakt franek251095@wp.pl
  Chce porozmawiać o kilku rzeczach :)
  Bardzo podobają mi się twoje tematy, nigdy nie zainteresowałbym się sam w technologii maszyn, historiach katastrof czy pięknych okolicach dzięki Tobie jakoś bardziej to ogarniam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że mogę pokazywać, że maszyny są piękne. :) E-mail już poszedł. :)

   Usuń
 2. świetny tekst, niesamowita historia, bardzo możliwe, że to jednak mogło być zestrzelenie o historia o bombie na 10 km i małym rozrzucie części samolotu jest nieprawdopodobna, wcale bm się nie zdziwił, jeżeli byłoby to zestrzelenie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również bardziej skłaniam się ku historii o przypadkowym rozstrzeleniu.

   Usuń
 3. Słyszałem kiedyś o tej historii. Bardzo często podróżuję samolotami poza tym to moja pasja. Więc różnego rodzaju informacje, publikacje, filmy nie są mi obce. Jeżeli kogoś interesuje tematyka katastrof lotniczych, to na National Geographic jest całkiem przyzwoicie zrobiona seria odcinkowa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O to miło mi gościć milosnika lotnictwa! :)
   Ja z chęcią bym zerknela na serię. :)

   Usuń
 4. To takie niesamowita i nic dziwnego, że doszukiwano się teorii spiskowych. Super artykuł, czekam na więcej!

  OdpowiedzUsuń