PAROWOZOWNIA W GNIEŹNIE

By | 19:08:00 16 comments
Dla wielu osób jest obecnie okres wakacyjny. Jeśli wybieracie się do Wielkopolski, (lub tu mieszkacie) to warto przyjechać do Gniezna i odwiedzić wspaniałe miejsce z duszą i cudowną, tajemniczą atmosferą. Jest to miejscowa parowozownia, obiekt zapomniany przez wiele osób... I niesłusznie! Miałam okazję dzisiaj ją zwiedzić. Jak wrażenia? Przeczytajcie sami!



Historia Gnieźnieńskiej Parowozowni sięga roku 1872. Ma za sobą dość długą historię. Jest to największy tego typu zabytek w całej Europie, który stanowi zwarty kompleks. Jej początki są związane z powstaniem linii kolejowej z Poznania do Torunia/ Bydgoszczy i była ważnym elementem tej relacji. Dzieje tego miejsca są fascynujące, jednak chciałabym pokazać Wam, jak wygląda ta parowozownia i w między czasie wpleść wątek historyczny.
Parowozownia jest nieczynna od roku 2009, ponieważ do tego czasu naprawiano parowozy w halach wachlarzowych. Maszyny przybywały głównie z Wolsztyna.
                                             

Nieco dłużej, bo do roku 2012 czynna była wagonownia. Element ten budowany był w latach 40. (okupacja niemiecka) Została ona stworzona w ramach planu Otto- rozwój przemysłu oraz infrastruktury niemieckiej. Na podstawie tej inicjatywy powstała większa część parowozowni.

Co jeszcze warto zobaczyć podczas zwiedzania?
Zdecydowanie należy zwrócić uwagę na ostatni w Europie drewniany żuraw węglowy.


W parowozowni dostępne są dla zwiedzających 2 obrotnice kolejowe. Jedna z nich jeszcze działa. Na terenie obrotnicy roznosi się ogromne echo. 

 


Kolejny ciekawy obiekt to dyspozytornia bramowa, z której dyspozytor widział całą parowozownię, hale wachlarzowe oraz wszystkie tory wjazdowe. Pod spodem budynku stworzone jest coś w rodzaju "wnęki", przez którą może przejechać maszyna. Nigdy nie zgadniecie, co takiego znajduje się na budynku... gołębnik! Pewien pracownik uwielbiał te ptaki i postanowił "przyprowadzić" je do pracy, dzięki czemu są już domownikami. Trzeba przyznać- dodają uroku. :)




A oto "grzybek" czyli wieża ciśnień. Posiada on zbiornik na wodę, który mieści 300 ton wody. Służy to do tankowania parowozów. Tak swoją drogą- 300 ton wody starcza na zatankowanie 10 parowozów!
                    



Poniżej prezentuje się ogromny kran wodny.


A tutaj możecie zobaczyć einmannbunker, czyli jednoosobowy schron przeciwlotniczy.



Budynek z napisem "Gniezno" to nastawnia kolejowa. Technika nie została zmieniana od 107 lat i zarządza całą stacją.
A ostatnie zdjęcie konkretnego obiektu, które chcę Wam pokazać to dawna noclegownia. Przeznaczona była ona dla kolejarzy, którzy po skończonej pracy znajdowali się zbyt daleko od swojej stacji, więc noc spędzali właśnie tutaj. Została ona później przerobiona na biura.

W szczytowych okresach w parowozowni przed II wojną światową pracowało około 3000 ludzi. Jest to aż 10% populacji całego miasta. W czasie konfliktu zbrojnego, obiekt nie został mocno zniszczony. W latach 70. wydarzył się wypadek. Pewien nieszczęśnik szkolił się na maszynistę. Wyjeździł całe sprężone powietrze do hamulców i nie włączył sprężarki, przez co nie mógł zahamować. Przebił ścianę i wyjechał z jednej części parowozowni do drugiej.


Obecnie, co roku, organizowane są Dni Pary. Impreza odbywa się w połowie maja i przyciąga do siebie masę turystów i miłośników kolei. Całości towarzyszą również pociągi specjalne. Niestety, ja w tym roku się na nie spóźniłam, ale w przyszłym, jak najbardziej mam zamiar się pojawić i opisać Wam całe wydarzenie.


Nigdy nie dowiedziałabym się tylu ciekawych rzeczy na temat tego miejsca, gdyby nie Pan Krzysztof Modrzejewski, który mnie oprowadzał. Jest to bardzo otwarta osoba, posiadająca ogromną wiedzę na temat parowozowni. Widać, że jest to jego pasja.
Obiekt niesie ze sobą jeszcze wiele innych ciekawostek i interesujących historii. Aby je poznać, serdecznie Was zachęcam, abyście ją odwiedzili. Jest to jeden z najpiękniejszych zabytków polskiej kultury. Ponadto w planach parowozowni jest wiele innych imprez i wydarzeń, ale z mojej strony to już wszystko. :) Jeśli ktoś byłby zainteresowany zwiedzaniem, to poniżej umieszczam linki do stron, dzięki którym można skontaktować się z kompleksem:
http://parowozowniagniezno.pl/
https://www.facebook.com/pages/Parowozownia-Gniezno/405783349516814?fref=ts

A poniżej umieszczam filmik, który wspaniale prezentuje tę perełkę:


Jeśli ktoś woli coś poczytać, to polecam pozycję- "Zabytkowa stacja kolejowa Gniezno".


Mnie osobiście bardzo się podobało, jak już wspomniałam- jest wyczuwalna genialna atmosfera, dzięki której można się poczuć jakby przebyło się podróż w czasie.
Nowszy post Starszy post Strona główna

16 komentarzy:

  1. Ciekawe miejsce. Dawno nie byłem w Gnieźnie. Jeśli jesteś/bywasz w Poznaniu to może opisz ciekawe miejsca tutaj do zobaczenia :-).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. jestem w Poznaniu prawie codziennie, ale nie planuję na dzień dzisiejszy nic z Poznania. :)

      Usuń
    2. Ja chętnie bym poczytał i pooglądał Twoje foty z fortów. Ciągle je mijam a nigdy nie zwiedziłem.

      Usuń
  2. Szok! Ja tu klecę post o opuszczonym zajeździe-motelu-hotelu w którym miałam okazję być, a Ty o parowozowni :)
    Uwielbiam takie miejsca, tę tajemniczą atmosferę, czuję się tam jak w horrorach :) Mam koleżankę z Gniezna, może kiedyś uda mi się tam zajrzeć. Wygląda naprawdę imponująco.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ooo, to świetnie. :D Również uwielbiam takie miejsca. :) Wpadaj, 2 zł- ulgowy bilet, 4 zł- normalny, za tak niską cenę, genialne zwiedzanie. :)

      Usuń
  3. A ja polecam miejsce z jeszcze większą duszą, a mianowicie parowozownię w moim Wolsztynie :) Z tego co wiem, to nawet istnieje turystyczne połączenie z takim historycznym składem :) Świetna relacje z Gniezna ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. takie miejsca mają klimat, trochę kojarzy mi się z opuszczonymi dworcami w małych miejscowościach, trochę smutno, że historia się tam zatrzymała, fajnie, że chociaż można pozwiedzać i ktoś może coś opowiedzieć o dawnych, lepszych czasach

    OdpowiedzUsuń
  5. Przepiękne zdjęcia! Chciałbym tam pojechać. :)
    Todayistheend.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  6. Obecnie mieszkam w okolicach Gniezna, może warto się trochę rozejrzeć =)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ooo, to być może gdzieś koło mnie. :D Parowozownia czeka z otwartymi ramionami. :)

      Usuń
  7. Bardzo ciekawy post !!! :)
    adrianolczyk.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  8. Zachęcający artykuł. Tą stację i część warsztatów widziałem tylko z okien pociągu i samochodu. Czas zaplanować wypad ;)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  9. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń