KOSMICZNY PROJEKT LUDZKOŚCI

By | 11:02:00 4 comments
Nic nie kryje przed ludzkością tyle tajemnic co Kosmos. Nasza fascynacja enigmatycznością Wszechświata sprawiła nawet, że postanowiliśmy zawrzeć międzynarodowy sojusz i podjąć się wspólnej pracy. Łagodząc relacje, udało nam się stworzyć konstrukcję widoczną gołym okiem z Ziemi. Projekt pochłonął aż 150 mld dolarów, przez co jest najdroższą na świecie inwestycją...
http://www.cbsnews.com/news/spacex-readies-dragon-for-launch-to-international-space-station/

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, o której dzisiaj mowa, jest efektem pracy najlepszych naukowców z całego świata. Angielski odpowiednik polskiej nazwy to International Space Station, czyli w skrócie ISS. Jest to stacja kosmiczna, której projekt realizowany jest w 3 etapach: przygotowanie, budowa i wstępna eksploatacja a także rozbudowa i eksploatacja. Jakie kraje przyczyniają się do rozwoju obiektu? Przede wszystkim warto wspomnieć o Stanach Zjednoczonych, (NASA) a także Rosji. (Roskosmos) Ponadto, w przedsięwzięciu biorą udział: Kanada, Japonia i członkowie ESA. Jest to Europejska Agencja Kosmiczna, a państwa, które wchodzą w jej skład to m.in. Niemcy, Włochy, Szwecja, Szwajcaria czy Wielka Brytania. Również Brazylia pracowała z wyżej wymienionymi krajami, jednakże w roku 2002, zrezygnowała z tej aktywności.

Budowa stacji rozpoczęła się w roku 1998, transportując moduł o nazwie "Zarja" czyli "zorza". Była ona zbudowana przez Rosjan, lecz inwestycję sfinansowali Amerykanie. Każdy element przewożony był specjalnym promem kosmicznym lub rakietą, dzięki czemu, obecnie stacja składa się z 14 modułów. Często zdarzały się sytuacje, w których to astronauci znajdujący się na ISS musieli dopasowywać mniejsze konstrukcje do siebie. Był to oczywiście proces wcześniej przećwiczony- znajdując się jeszcze na Ziemi, nurkowali w wodzie w skafandrach, a następnie próbowali zamontować niewielkie elementy. Zapewnione było wtedy uczucie przypominające stan nieważkości. Poniżej przedstawiam filmik prezentujący budowę modułów do roku 2011.

Jest to projekt międzynarodowy, więc warto zastanowić się- jak sytuacja polityczna wpływa na funkcjonowanie obiektu? Początkowym zamysłem było sprowadzenie ISS na Ziemię w roku 2015. Barack Obama ogłosił jednak, że inwestycja zostanie przedłużona do 2024 roku. Roskosmos, będący rosyjską organizacją, ma obecnie zamiar wybudować własną stację kosmiczną, a przy okazji... odłączyć niektóre moduły od ISS, które do nich należą. Trzeba zaznaczyć słowo "niektóre"- Rosjanie planują odebranie najnowszych, gdyż one nie zostały jeszcze wysłane na orbitę. Ponadto, każdy rok użytkowania, wymaga coraz większych nakładów pieniężnych- jest to spowodowane wiekiem konstrukcji. Musi być ona utrzymana w dobrym stanie, aby nie sprawiała zagrożenia dla pracujących tam ludzi.

Jakie zadania wytyczono naukowcom na ISS? Kluczowym elementem jest mikro-grawitacja, w której badacze prowadzą swoje eksperymenty- wpływ nieważkości na człowieka, hodowla zwierząt i roślin, czy inne testy, które nie mogą być przeprowadzone w ziemskich warunkach.
Czy zastanawialiście się, jak wygląda życie codzienne na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej? Znikoma ilość grawitacji zmienia najprostsze czy najpowszechniejsze czynności w wyzwanie dla początkujących. Astronauci podzieleni są w załogi, a każda z grup pracuje na ISS w określonych terminach. Z reguły, czas misji dla jednej kolektywy wynosi 5-6 miesięcy. Już w roku 2000, rozpoczęto pierwsze prace na stacji.

Woda jest bardzo ważną substancją w przestrzeni kosmicznej, więc jej użycie jest mocno ograniczone. Pomimo wszystko, higienę osobistą należy zachować. Czyszcząc ciało, użytkuje się myjkę z środkiem czyszczącym, a później wyciera się lekko nawilżoną szmatką. Aby umyć ręce, korzysta się z torebki No Rinse Body Bath. Miesza się w niej wodę zimną (30 g) z ciepłą (90 g) i dzięki temu otrzymuje się preparat przypominający konsystencją mydło. Rozprowadzamy go na dłoniach, a następnie wycieramy ręcznikiem. Zdarzają się astronautki, które mają długie włosy. W celu zachowania ich odpowiedniej czystości, kobiety używają specjalnego bąbla wody. Inna kwestia to mycie zębów- proces ten nie różni się od ziemskiego- z pewnym wyjątkiem. Pastę należy połknąć, bądź wypluć do chusteczki. Skąd ta dbałość o wodę? Ciecz jest po prostu droga w transporcie.
http://www.nasa.gov/content/how-do-you-wash-your-hair-in-space
Astronauci mają do wyboru około 150 potraw. Aby je przyrządzić, nie trzeba posiadać wyjątkowych umiejętności gastronomicznych. Przygotowanie posiłku polega na odgrzaniu go w piecyku elektrycznym lub zalaniu ciepłą wodą. Nie odkręca się oczywiście kranu- korzysta się ze specjalnej strzykawki z igłą. Chleb zastępuje się tortillą, (ze względu na kruszące się ciasto) a ponadto, pracownik może zjeść owoce, budyń, mięso z rożna, cukierki i wiele innych przysmaków, które można dostać w każdym ziemskim sklepie. Do zrobienia kawy, przeznaczone jest specjalne urządzenie, o nazwie ISSpresso. Zostało ono stworzone przez włoskie przedsiębiorstwo- Lavazza. Płyn nalewany jest do szczelnej torebki, a nie do zwykłego naczynia. Ekspres bardzo ucieszył astronautów.


Jedzenie przyprawiane jest ostro, aby smak był chociaż trochę wyczuwalny. Nos astronautów w warunkach kosmicznych jest zapchany jak przy przeziębieniu, co utrudnia delektowanie się posiłkami. Jednak w takich sytuacjach, można liczyć na słoną i pieprzową wodę, która znajduje się w specjalnych torebeczkach.
Spanie na ISS polega na zaszyciu się w specjalnym śpiworze. Teoretycznie, pracownicy mogliby unosić się w powietrzu, jednak ze względów praktycznych wolą zostać w tym samym miejscu, w którym zasnęli.
Po zakończeniu pracy, mogą zająć się własnymi pasjami. Karen Nyberg, która jest inżynierem pokładowym NASA, z chęcią oddawała się chociażby szyciu. Chris Hadfield z kolei, aktywnie korzystał z Twittera i Facebooka. Pomimo wszystko, kosmonauci zgodnie odpowiadają, że najlepiej bawią się robiąc zdjęcia przestrzeni komicznej i Ziemi. Są autorami wielu wyjątkowych zdjęć! 


Oprócz tego, astronauci mają obowiązek wykonywać ćwiczenia przez min. godzinę dziennie. Dlaczego? Niska grawitacja sprawia, że sercu łatwiej pompuje się krew. Po pewnym czasie, może być to jednak niebezpieczne, ze względu na coraz mniejszą ilość pompowanej posoki. Oprócz tego, regularne treningi pozwalają na zachowanie zdrowia mięśni. Trenuje się m.in. na rowerku stacjonarnym.
Praca odbywa się w godzinach od 9:00 do 17:00, tak aby nie burzyć przyzwyczajeń pracowników.

Jak wspomniałam we wstępie- ISS jest obiektem, który można zaobserwować gołym okiem. Jest to spowodowane jego wielkością, a także zasilaniem- stacja posiada panele słoneczne, które odbijają wystarczające ilości światła, aby można było ją zobaczyć z Ziemi. Czy Polacy również mieli okazję spojrzeć na nią? Owszem! I to całkiem niedawno! Konkretniej mówiąc od 18 lipca do 15 sierpnia. Nie była to ani pierwsza ani ostatnia szansa.
Możemy ustalić położenie stacji dzięki stronie internetowej: Live Iss Stream, gdzie oprócz ISS na mapie świata, mamy możliwość zobaczyć, jak wygląda nasza planeta ze stacji! Pomocna jest też aplikacja na androida: ISS Detector. Śledzenie obiektu nie jest jedyną atrakcją programu. Po ustaleniu naszej lokalizacji, ukaże się naszym oczom lista dni, w których możemy zobaczyć konstrukcję na niebie. Warto napomknąć, że aplikacja jest darmowa. Czy warto ją pobrać? Miłośnicy astronomii uważają, że jak najbardziej. 
http://www.theflatearthsociety.org/forum/index.php?topic=64036.0#.VeNBQvntmko

Pomimo, że na pokładzie ISS nie zostało dokonane żadne przełomowe odkrycie, to stacja wzbudziła wielkie poruszenie wśród ludzi. Niektórzy naukowcy uważają nawet, że nie jest ona potrzebna do badań. Jakie jest wasze zdanie na ten temat?


Źródła:
http://www.nasa.gov/
http://lk.astronautilus.pl/
Nowszy post Starszy post Strona główna

4 komentarze:

 1. gdy byłem trochę młodszy ISS rozbudzała moją wyobraźnię, że ta stacja będzie mogła się powiększać w nieskończoność, że powstanie takie orbitalne miasto, zasmuciło mnie, że stacja nie pożyje długo i pewnie spali się w atmosferze, no cóż szkoda ale skoro jest faktycznie taka droga i jednak nie przynosi korzyści, no to w tym wypadku prawa ekonomii mają pierwszeństwo przed prawami fizyki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stacja jest zbyt duża, aby mogła się spalić w całości. Będzie ona ściągana "delikatnie" na Ziemię. :)

   Usuń
 2. Wracam po krótkiej nieobecności, przepraszam- ale już jestem :D Nie wiedziałem, że astronauci muszą wykonywać ćwiczenia przez godzinę :) Poza tym pochwalę się, że ISS zaobserwowałem już 2 razy :)

  OdpowiedzUsuń