JAK TANIO ZAPLANOWAĆ PODRÓŻ POCIĄGIEM?

By | 12:06:00 3 comments
Obecnie, przy wciąż drożejących produktach i usługach, staramy się znaleźć jak najtańsze odpowiedniki wielu z nich. Niektórzy, decydują się na cięcie kosztów podczas dłuższych czy krótszych wyjazdów. Każdy post należący do serii, poświęcony będzie jednej gałęzi transportu- dostępne zniżki, tani przewoźnicy i ważne aspekty warte zapamiętania. Dzisiejszy post poświęcony będzie podróżowaniu koleją. 


Transport kolejowy obok drogowego jest najpowszechniej wykorzystywanym w naszym kraju. Idealnie sprawuje się on na długich dystansach: im dłuższa trasa, tym tańszy bilet, a także zapewniony szybki i bezpieczny przejazd. Oprócz tego, przewoźnicy oferują wiele zniżek czy kart, które uprawniają do uiszczenia niższej zależności za przebyty odcinek. Niestety, wiele z nich nie jest znanych, a podróżni, przez brak odpowiedniej wiedzy, płacą o wiele więcej, niż muszą.

ZNIŻKI
Na samym początku, omówimy sobie podstawowe zniżki, z których mamy prawo korzystać.
100% to zniżka, która przysługuje wszystkim dzieciom do lat 4. Należy pobrać w kasie biletowej bilet na przejazd, a także posiadać przy sobie dokument, który potwierdza wiek małego pasażera.
Oprócz tego, 100% należy do funkcjonariuszy służb mundurowych, korzystających z połączeń podczas pracy. Np. Służba Celna, Straż Graniczna, Policja. Dotyczy to tylko przewozów jednorazowych.
95% to niższa stawka, dotycząca biletów jednorazowych. Przysługuje ona w dwóch wariantach:
-opiekunowi/ przewodnikowi, który towarzyszy w podróży osobie niezdolnej do samodzielnej egzystencji
-przewodnikowi/ opiekunowi, który towarzyszy w podróży osobie niewidomej albo dla psa przewodnika.
Dotyczy tylko przewozów jednorazowych.

O 78% ulgi mogą ubiegać się dzieci i młodzież dotknięte inwalidztwem, które codziennie poruszają się z miejsca zamieszkania do szkół- bilety jednorazowe, a także miesięczne imienne.
Również żołnierze, którzy odbywają niezawodową służbę wojskową mogą liczyć na taką zniżkę, jednak dotyczy ona tylko biletów jednorazowych.
Trzeci wariant (rzadko spotykany) również uprawniający do ulgi tej wysokości, to ofiara działań wojennych, (niewidoma) kiedy jest niezdolna całkowicie do egzystencji.

51% zniżki przysługuje studentom do ukończenia 26 roku życia, natomiast doktorantom do 35- bilety jednorazowe i miesięczne.
49% przysługuje dzieciom i młodzieży uczącej się, w przypadku biletów miesięcznych.
37% ulgi, przyznane jest w wielu przypadkach.
2 przejazdy w ciągu roku z tym upustem, przysługują emerytom i rencistom, a także ich współmałżonkom- jak można wywnioskować, zasada ta dotyczy biletów jednorazowych.
Kolejna grupa to niewidome ofiary działań wojennych, które są pozbawione możliwości wykonywania pracy- bilety jednorazowe i miesięczne.

Jest to również kolejna zniżka dla dzieci i młodzieży uczącej się, jeśli mówimy o biletach jednorazowych.
33% to ostatni upust. Mogą z niego skorzystać nauczyciele pracujący na wszystkich etapach szkół. Zaliczamy do tego również nauczycieli akademickich- bilety jednorazowe i miesięczne.


KARTY PROMOCYJNE
Wbrew powszechnemu stwierdzeniu, tradycyjne rabaty nie są jedyną metodą na obniżenie ceny biletu. Wielu przewoźników kolejowych honoruje inne karty i kupony promocyjne.
Jedną z najbardziej rozpowszechnionych jest Karta Dużej Rodziny, która swoje zastosowanie oprócz kolei, znajduje w innych miejscach. Partnerem programu jest PKP Intercity. W momencie przejazdu min. 3 uprawnionych osób, zniżki ustawowe łączą się z dodatkowym rabatem- 25%. Konkretne wymagania do spełnienia, aby uzyskać kartę, określone są na stronie: 
www.rodzina.gov.pl
Inną możliwością jest założenie REGIOkarty lub REGIOkarty Senior. Na czym polega owa promocja? Docelowo, jest to usługa skierowana dla stale podróżujących. Na samym początku, należy uiścić odpowiednią kwotę, aby odebrać dokument. Przykładowa cena- REGIOkarta- 175 zł za rok użytkowania. Dzięki temu, przy zakupie biletów jednorazowych, można obniżyć ich cenę o 30%, natomiast sieciowych i odcinkowych- o 15%. W tym przypadku, możemy zauważyć pewną zależność między tą formą promocji, a wspomnianą wcześniej- jeśli ktoś jest posiadaczem Karty Dużej Rodziny, to zapłaci za REGIOkartę roczną mniej- 140 zł.
www.ruszowplus1.blogspot.com/
Jeśli ktoś korzysta z kolei jako środka transportu, jednak nieregularnie i uważa, że nie warto wyrabiać REGIOkarty, to Przewozy Regionalne postanowiły przygotować inną ofertę- REGIOkarnet i miniREGIOKarnet. Usługa ta pozwala na przejazdy w ciągu 3 wskazanych dni przez 2 miesiące. Również za nie, należy uiścić odpowiednią kwotę. 75 zł za REGIOkarnet, dzięki któremu można podróżować Przewozami Regionalnymi, Kolejami Śląskimi, Kolejami Dolnośląskimi, Kolejami Wielkopolskimi i Kolejami Małopolskimi. MiniREGIOkarnet (jak z resztą sama nazwa wskazuje) swoim zasięgiem obejmuje tylko Przewozy Regionalne, płacąc 65 zł. Bilety są imienne, a to oznacza, że przysługują tylko osobie, której dane widnieją na dokumencie.

Podróżujący w weekendy mają prawo do skorzystania z biletu turystycznego i mini biletu turystycznego. Pierwsza opcja kosztuje nas 45 zł i uprawnia do przejazdu Przewozami Regionalnymi, Arrivą RP, Kolejami Dolnośląskimi, Kolejami Śląskimi, Kolejami Wielkopolskimi i Łódzką Koleją Aglomeracyjną. Druga opcja obejmuje tylko Przewozy Regionalne i należy zapłacić za nią 39 zł. Co oferuje nam ta usługa? Dzięki niej mamy możliwość swobodnego podróżowania w weekendy- rozpoczynając od godziny 18:00 w dniu roboczym, kończąc o godzinie 6:00 pierwszego dnia po weekendzie. Powiązana z nią oferta nosi nazwę długie weekendy i pozwala na jej przedłużenie o sąsiadujące święta i dni wolne od pracy.

Ostatnie z wielu oferowanych udogodnień, które chciałabym opisać to Tani Bilet Rodzinny. Korzystać z niego mogą podróżni- od 2 do 5 osób +dziecko, które nie ma ukończonych 16 lat. Dzięki temu, jadąc Express, Express Intercity, Twoimi Liniami Kolejowymi i EuroCity, bilet osób dorosłych jest tańszy o 33%, natomiast dziecka- o 37%. Należy pamiętać o jednej istotnej kwestii- jeśli masz zamiar wykorzystać opisaną ofertę, musisz zgłosić to w kasie i nie kupować osobnych dokumentów podróży.

UWAGA! To tylko część kart, które są oferowane przez polskich przewoźników. Aby zapoznać się z pełnymi projektami, polecam zajrzeć na oficjalne portale.Zbiór praktycznych porad
1. Zanim postanowisz wybrać się koleją w podróż, przeczytaj informacje o przysługujących Ci zniżkach. Nie zapominaj o dokumencie, który potwierdzi prawo do tańszego przejazdu. Unikniesz dzięki temu nieprzyjemnych sytuacji.
2. Jeśli poruszasz się dosyć często pociągami, zastanów się nad założeniem jednej z kart promocyjnych.
3. Wielu przewoźników przyznaje krótkookresowe oferty, dzięki którym można bardzo obniżyć koszt podróży. Np. bilety za złotówkę. Aby być z nimi na bieżąco, obserwuj ich portale.
4. Zanim zakupisz bilet na dłuższy dystans, przejrzyj oferty wszystkich możliwych linii.
5. Postaraj się nabyć dokument podróży na dworcu. Jeśli okaże się, że na Twojej stacji początkowej była czynna kasa biletowa, będziesz zobowiązany uiścić dodatkową kwotę 8 zł.
6. Pamiętaj, że kolej nie jest formą transportu oferującą przewozy od drzwi do drzwi. Zanim wybierzesz się w takową podróż, zainteresuj się, jak daleko znajduje się stacja docelowa od Twojego miejsca przeznaczenia (np. hotelu). Może zdarzyć się sytuacja, w której pomimo tańszego biletu zapłacisz więcej, ze względu na doliczone kwoty dojazdu w mieście. Wtedy, tańszym odpowiednikiem kolei może być autobus.


Nowszy post Starszy post Strona główna

3 komentarze:

  1. Warto też wspomnieć o tym, ze jeśli się kupi bilet 3 tyg wcześniej, ma się30% zniżki, 2 tyg; 20%, 1 tyg; 10 % :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Hmm, jakby nie te oferty promocyjne to by sobie człowiek tak często nie jeździł :)

    OdpowiedzUsuń