DLACZEGO WARTO WZOROWAĆ SIĘ NA FORDZIE?

By | 07:03:00 1 comment
To nie jest kolejna nudna biografia. W poniższym wpisie nie dowiesz się, gdzie urodził się Henry Ford, ani ile lat żył. Nie skupimy się dokładnie na jego życiorysie. To będzie coś lepszego. Poznasz jednego z najsłynniejszych inżynierów z innej strony. Chciałabym przekonać Cię, że podczas wprowadzania nowych inwestycji i podejmowania się trudnych zadań, warto zainspirować się tym człowiekiem. Jego słowa mogą zachęcić Cię do pracy, podsunąć ciekawe idee, lub dodać siły do realizacji własnych marzeń. Tak więc... dlaczego warto wzorować się na Fordzie?

1. Ponieważ udowodnił, że nie warto się poddawać


Jeżeli uważasz, że wszystkim znany obecnie Ford Motor Company był pierwszym przedsiębiorstwem założonym przez mężczyznę, to jesteś w ogromnym błędzie! W 1899 roku po rzuceniu pracy w Edison Illuminating Company, inżynier postanowił rozkręcić własny biznes. Swoją nową firmę nazwał Detroit Automobile Company. Nie skupiał się jednak tylko i wyłącznie na liniach produkcyjnych, gdyż w międzyczasie z ogromną pasją, brał udział w wyścigach samochodowych. Podczas konkurowania z innymi osobami, przemysłowiec prowadził maszyny własnej konstrukcji. Celem tego było pozyskanie nowych sponsorów, którzy zachęceni pokazem, byliby skłonni ufundować kolejne idee. Koszty produkcji tworzonych przez Forda Quadricycli były bardzo wysokie, natomiast zyski ze sprzedaży nie były zadowalające. To sprawiło, że spółka zbankrutowała po roku. Ford Motor Company pojawił się na rynku 2 lata po upadku poprzednika, czyli w 1903 roku.

Mimo, iż po debiucie w systemie gospodarki, inżynier nie odniósł sukcesu, to nie poddał się. Ford Motor Company wymagał spojrzenia z innej perspektywy na ówczesne społeczeństwo i dostosowania produktów do jego wymagań. Wśród wciąż rosnącej konkurencji, osiągnięcie sukcesu było możliwe jedynie dzięki analizowaniu struktury rynku przez wiele miesięcy, nauce, pobudzeniu kreatywności i wyciąganiu wniosków z porażek. Po upadku Detroid Company, Ford wiedział, gdzie popełnił błąd i było pewne, że drugi raz nie podąży tą samą drogą. Podczas zarządzania nieudaną korporacją zapamiętał, gdzie znajdują się przeszkody, co może utrudnić rozwój marki i jak przeciwdziałać pojawiającym się trudnościom. Dlatego nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło! Każdy upadek pozwala nam na wyciągnięcie odpowiednich wniosków i powstanie z ziemi. Ale już jako osoba silniejsza, zaradniejsza i mądrzejsza.

2. Ponieważ dowiódł, że sukces polega na odwadze podczas wprowadzania innowacyjnych pomysłów
 

Włącz telewizor i powiedz mi, co widzisz. Nie ulega wątpliwości, iż zauważyłeś pewnych siebie ludzi, którzy sprawiają wrażenie, że decydują o wszystkim. Kiedy obejrzysz przypadkowy koncert w Internecie, również stwierdzisz, że występujący tam artyści nie boją się niczego. Scena należy tylko do nich. Wiesz dlaczego tak się dzieje? Bo odwaga jest jedną z najważniejszych cech ludzi sukcesu. Do grupy tej bez problemu można zaliczyć Henrego Forda, który zrewolucjonizował rynek motoryzacyjny. Oczywiście nie przypadkiem. Nie powtórzył również dokonań poprzedników ze swojej branży. Aby jego produkt zwyciężył nad rywalami musiał być oryginalny, ciekawy i praktyczny zarazem. Przemysłowiec zaryzykował i postanowił wypuścić model własnej konstrukcji- Ford T. Maszyna była łatwa do prowadzenia i tania do naprawienia. Te 2 cechy wystarczyły, aby podbić serca milionów Amerykanów. Sam inżynier nie spodziewał się tak ogromnego sukcesu, a liczba zamówień kolejnych aut przerastała jego oczekiwania. Mimo, iż ilość wypuszczanych modeli wciąż rosła, marce nie można było zarzucić opuszczenia ich jakości. Dzięki temu, rzesza fanów Forda nie malała.

3. Ponieważ nie czerpał satysfakcji wyłącznie z pieniędzy


Henry Ford znany był z opóźniania dostaw swoich aut do klientów. Czyżby było spowodowane to złym traktowaniem pracowników? Nieprawidłowym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa? Lenistwem? Nic z tych rzeczy! Nim samochody dotarły do rzeszy klientów, każdy po kolei sprawdzany był przez mężczyznę. Po dokonaniu przeglądu, podpisywał się na pojeździe. Satysfakcję czerpał z tego, że maszyny stanowiły niezawodny środek transportu dla wielu osób. Nie ukrywajmy, pieniądze były i są niezwykle ważne, jednak wszystko co robimy nie powinno być motywowane wyłącznie chęcią zarobienia. Przez 13 lat, inżynier sprzedał 472 tys. egzemplarzy Forda T w USA. Nie osiągnąłby tego wyniku, gdyby nie jego pasja i miłość do motoryzacji. Nieważne czym się zajmujemy- podejmując się czegoś ze względu na to, że chcemy dużo zarobić, prowadzi praktycznie do niczego. Albo nie przebijemy się wśród konkurentów, albo wypalimy się po niedługim czasie.

Kolejnym dowodem na to, że Ford nie skupiał się wyłącznie na zyskach materialnych, był jego stosunek do pracowników. Ludzie, którzy zajmowali się produkcją poszczególnych modeli w jego przedsiębiorstwie, zarabiali 2 razy więcej, niż osoby pracujące w innych koncernach. Inżynier uważał, że człowiek, który więcej zarabia będzie się bardziej starał. Ponadto, powołał odpowiedni rząd, który zajmował się poprawą warunków pracy w firmie. Można z tego wywnioskować, że mężczyzna nie szczędził finansów na robotników, a to z kolei sprawiło, że pomimo wszystko, zarabiał coraz więcej. Zauważ mały paradoks- im mniejszą wagę przykładasz do zysków, tym większy sukces osiągniesz. Obecnie, w pościgu za gotówką zapominamy, że istnieje wiele innych istotnych wartości, niż tylko pieniądz. Bez względu na to, ile taka osoba ma lat- 20, 40, czy 50, najwidoczniej nie dojrzała na tyle, aby docenić znaczenie innych rzeczy. Niestety, z roku na rok takich ludzi przybywa. Smutne.

4. Ponieważ pragnął dokonać niemożliwego
 

Ford tak naprawdę całą swoją działalnością udowodnił ludzkości, że nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Z pewnością wiele osób próbowało go ciągnąć w dół, mówiąc: i tak nie dasz rady, więc nie próbuj. Na szczęście nie każdy jest podatny na tego typu sentencję. Założę się, że Ty również nieraz usłyszałeś te słowa. Ludzie uważają, że jeśli oni nie potrafią czegoś dokonać, to tym bardziej Ty tego nie będziesz w stanie tego zrobić. Proporcjonalnie do wzniosłości naszych planów i marzeń, rośnie również liczba ludzi, którzy będą Cię namawiać, abyś odpuścił. Ale człowiek sukcesu nie będzie brać ich słów pod uwagę. To tylko czyjaś opinia. Henry Ford sprawił, że Amerykanie zmienili styl życia. Przede wszystkim, chętniej zaczęli osiedlać się na terenach podmiejskich, ponieważ dojazd do ważnych instytucji w centrum aglomeracji nie stanowił już problemu. Nie możesz pozwolić, aby inny człowiek zniszczył Twój plan działania. Nikt nie przepowiada przyszłości, więc skąd możesz mieć pewność, że mówi prawdę twierdząc, że nie dasz rady? A może warto się przekonać na własnej skórze?

Człowiek sukcesu nie pozwala na to, aby jego cele zostały zniszczone przez rówieśnika, który nic nie osiągnął, a każdy weekend spędza w klubie. Nawet, jeśli Twój autorytet powie Ci, że masz zrezygnować- nie bierz jego słów pod uwagę. Najwidoczniej musiał się pomylić, a zdanie to miał pokierować do kogoś innego. Pamiętaj- to, czy jesteś w stanie coś osiągnąć, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Dlatego wzorem Forda wstań i działaj na przekór wszystkim!

5. Ponieważ stawiał czoła wyzwaniom


Nie trzeba być wybitnie inteligentnym, aby domyślić się, że podbicie serc całego świata jest zadaniem trudnym. Wielu ludzi marzy o tym, aby być sławnym, mądrym, zdolnym. Mało kto jest jednak w stanie tego dokonać. I nie dlatego, że nie ma wystarczającej ilości pieniędzy, czasu, czy talentu. Jedną z najpopularniejszych wymówek jest: łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić. Przeciętny człowiek boi się trudnych zadań i nie zdaje sobie sprawy z tego, że tylko one kształtują piękno. Z jednej strony, ktoś chce mieć perfekcyjną sylwetkę, a z drugiej- nie potrafi porzucić miejsca, w którym jest mu wygodnie. Ford uważa, że nic nie jest trudne- wystarczy się tylko dokładnie przygotować do ciężkiej i mozolnej wędrówki. Nie pomijajmy faktu, że osiągnięcie niektórych rzeczy jest trudne. Że wymagają więcej czasu, determinacji i cierpliwości. Nawet jeśli ktoś tego wcześniej nie osiągnął, to Ty jesteś w stanie! Tylko musisz ustalić odpowiedni plan działania i wybić się ponad szare społeczeństwo.

Droga na szczyt składa się z miliona schodów, a każdy schodek to ogromne wyzwanie, któremu nie każdy jest w stanie podołać. Aby wspiąć się na samą górę, należy ogromnie uważać- co drugi stopień jest śliski i stromy. To niebezpieczna wędrówka usłana smutkiem, cierpieniem, zmęczeniem… Łatwo można się poślizgnąć i będąc prawie u szczytu, spaść na sam dół. Jednak to, co jest na górze, jest warte swojej ceny. I Ford swoim sukcesem to udowodnił. Jego nazwisko przewija się już dziesiątki lat przez prasę, Internet, książki. Uważam, że Ford będzie pamiętany jeszcze przez setki następnych lat. Więc było warto podjąć się tego, czego inni się obawiali? Zdecydowanie.

Pamiętaj, że jeśli następnym razem będziesz chciał się poddać to... Ford patrzy! I się z Ciebie śmieje! Nie przejmuj się opiniami ludzi, z determinacją dąż do celu, dużo się ucz i uśmiechaj. Świat może być Twój, musisz tylko sobie na to zapracować. Nie zapominaj również, że realizacja Twojego planu musi być ciężka. Za 10 lat podziękujesz sobie za ten okres, bo stwierdzisz, że opłacało się. Nie będzie Cię obchodziło ile łez wylałeś na treningu, lub ile sił straciłeś. Ból jest chwilowy, duma trwa wiecznie. Trzymam za Ciebie kciuki. Wiem, że dasz radę osiągnąć to, o czym marzysz. A teraz rusz cztery litery i nie bój się działać! Powodzenia! :)
Weronika Olimpia
Źródło:
www.ford.pl

Nowszy post Starszy post Strona główna

1 komentarz:

  1. Mega motywujące :) Mam ochotę przeczytać jakąś książkową biografię Forda :) Idę poszukać :D

    OdpowiedzUsuń