JAK ZNIKAJĄ JAPOŃCZYCY? NIEWIDZIALNY POCIĄG WŚRÓD KWITNĄCEJ WIŚNI

By | 06:21:00 3 comments
Japonia znana jest ze swojej kreatywności, coraz prężniej rozwijającej się technologii oraz robotyki, która kroczy ramię w ramię z człowiekiem. Najszybsze pociągi na świecie? To już przeżytek! Teraz czas na coś nowego! Sprawdźcie, jakie cudo technologiczne zadebiutuje za 2 lata w kraju kwitnącej wiśni. 

Projekt niewidzialnego pociągu. Fot. Seibu Group


Kilka sztuk niewidzialnych pociągów dla przedsiębiorstwa Seibu, zaprojektuje japońska architekt Kazuyo Sejima. Do przedsięwzięcia nie wybrano przypadkowej osoby- kobieta zdobyła bowiem nagrodę Pritzkera, czyli najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie architektury. Zadanie zostało zlecone, aby z rozmachem uczcsetną rocznicę istnienia spółki. Sejima z ogromną chęcią przystała na opracowanie pociągu, gdyż zainteresowała ją różnica między tworzeniem obiektu statycznego, a czegoś, co będzie w ruchu. Będzie to jej pierwszy projekt pociągu.

Maszyna ma być pokryta materiałem, który odbija światło i będzie sprawiać wrażenie przezroczystego. Nie zostało jednak sprecyzowane, jakie tworzywo zostanie użyte do spełnienia takich wymagań. Sejima chce, aby jej wytr współgrał z otoczeniem i wtapiał się w krajobraz- bez względu na to, jakie scenerie będzie mijać. Projektanci planują, by pociąg wywarł największe wrażenie będąc obserwowany z daleka, przy rozwinięciu znacznej prędkości. Kobieta postanowiła zająć się również wnętrzem maszyny- chce dostosować panujące tam warunki do domowych, tak by pasażerowie nie czuli zmęczenia po długiej podróży i nie mieli oporów z ponownym wejściem do "niewidzialnego" pociągu. 

Myślę, że taki komfort przydałby się w polskich pociągach- nie bądźmy zbyt krytycznie nastawieni i odpuśćmy takim spółkom jak Koleje Wielkopolskie, czy Mazowieckie, ale Przewozy Regionalne? Mała poprawa wygody przejażdżki mogłaby zatrzymać wciąż malejącą ilość osób korzystających z polskiej kolei. 

Nie znamy jeszcze wielu szczegółów dotyczących niewidzialnej kolei. Możemy potwierdzić jedno- projekt bez wątpienia ma przyszłość. Ale czy będzie praktyczny? Czy nie będzie powodował wielu wypadków i doprowadzał do śmierci nieuważnych ludzi? Japończycy mogą pochwalić się najlepszymi pociągami na całym świecie, więc wymagania wobec nich są ogromne. Jestem pewna, że wraz z wprowadzeniem takiej rewolucji na tory, mieszkańcy kraju kwitnącej wiśni doczekają się nowych przepisów, reguł bezpieczeństwa i środków ostrożności. W końcu nie sztuką jest wprowadzić coś nowego. Najważniejsza jest umiejętność zarządzania daną innowacją. Czekajmy więc na kolejne informacje z Japonii!
Źródła:
CNN News
www.fastcodesign.com
www.sciencealert.com
 
Nowszy post Starszy post Strona główna

3 komentarze:

 1. też o tym pomyślałem, że jak go nie będzie widać to może być dużo wypadków nie tylko z ludźmi ale i zwierzętami co może prowadzić do wykolejeń, cóż pożyjemy zobaczymy

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety w naszym kraju także kursują czasem niewidzialne pociągi, człowiek czeka na peronie i czeka, a pociągu jakoś nie widać ;-) Poważnie mówią, pomysł intrygujący, ciekawe jak zostaną rozwiązane kwestie bezpieczeństwa?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. hahaha inni internauci też zdążyli już zauważyć, że Polska słynie z niewidzialnych pociągów :D

   Usuń