GOOGLE EARTH I JEGO 10 CIEKAWYCH TRANSPORTOWYCH UJĘĆ

By | 11:31:00 7 comments
Niewątpliwie, powszechnie znany program Google Earth od lat świetnie się spisuje: udostępnia nam widoki, których normalnie nie moglibyśmy zobaczyć, przyłapał niejednego złoczyńcę na gorącym uczynku, załapał kilka trupów, ludzkich gołębi, czy podobizn wpływowych ludzi. Nie można pominąć także jego roli w dokumentowaniu różnorodnych perspektyw z środkami transportu w roli głównej. Na co warto zwrócić uwagę? Okrążmy nasz glob w poszukiwaniu wyjątkowych ujęć!


 Cmentarz samolotów- Arizona, USA


Cmentarzysko jest miejscem spoczynku lotniczych weteranów z czasów II wojny światowej. Amerykanie z myślą o konflikcie zbrojnym, zbudowali (jak się później okazało) zbyt dużo statków powietrznych. Po zakończeniu działań wojennych, należało umieścić je w nie byle jakim miejscu! Mimo, iż większość z nich już nigdy więcej nie wzbije się w powietrze, wciąż pobiera się z nich niezbędne dla innych płatowców części. Muszą więc być one w niemal idealnym stanie. Dlaczego wybrano akurat to miejsce? Więcej o tym możecie przeczytać w jednym ze starszych artykułów: 5 miejsc, w których leży maszyna pogrzebana. Na placu mieści się kilka tysięcy aeroplanów. A na poniższym zrzucie ekranowym cmentarz w powiększeniu:


Cmentarz statków- Bangladesz
 Na poniższym zdjęciu prezentuje się kolejny cmentarz, tym razem jednak statków morskich. Obecnie znajduje się tam ponad 20 statków, które już nigdy więcej nie wypłyną w żaden rejs i wciąż ulegają zniszczeniom. Teren nie jest strzeżony, więc ciekawscy ludzie bez przerwy rozbierają na mniejsze części pozostawione tam środki. Położone 20 km na północny- zachód od miasta Chittagong cmentarzysko uważane jest za największe miejsce spoczynku jednostek pływających. 


Centrum handlowe Whampoa zbudowane w kształcie statku- Hong Kong
W Kong Kongu postanowiono stworzyć unikalną galerię handlową- i w ten oto sposób pojawił się statek Whampoa, który nigdy nie pływał i nie będzie pływać. Zajmuje on powierzchnię 18 boisk do piłki nożnej, a zakupy można zrobić w ponad 300 sklepach. Oprócz tego, na pokładzie znalazła się sala bilardowa, teatr i hotel. Obiekt jest największym skupiskiem punktów usługowo- handlowych w Hong Kongu. 

 

Cathy Terrace Englewood Cliffs, New Jersey , USA 


Pasy startowe na pustyni-  Eloy, Arizona, USA

Ford Company Conference & Event Center- Dearborn USA
Obiekt zajmuje prawie 3 tysiące m² powierzchni, a zgodnie z nazwą umożliwia tworzenie konferencji i spotkań biznesowych.
 
 Space Shuttle Atlantis
 4 wahadłowiec eksploatowany przez NASA, który ważył 68 t. Spędził w przestrzeni kosmicznej 306 dni, a swój ostatni lot odbył 5 lat temu. Obecnie stanowi ekspozycję w Centrum Kosmicznym im. Johna Kennedy'ego w USA. Swoją służbę pełnił 26 lat. 

SS Ayrfield- Austalia
SS Ayrfield obdarzony jest wdzięcznym tytułem: las na wodzie. Usytuowany obecnie w południowo- wschodniej części kraju kangurów wrak parowca budzi zainteresowanie fotografów z całego świata. Mimo, iż w jego pobliżu znajduje się kilka innych bezwładnych statków, to właśnie Ayrfield jest najczęściej podziwianym obiektem. Jednostka pływająca przeszła na emeryturę po 60 latach pracy i zamieszkała w zatoce Homebush. Zainteresowani innymi informacjami na temat środka? Zachęcam Was więc do zapoznania się z innym artykułem z mojego bloga: dlaczego ten statek zarósł zielskiem?!

 United Malika- Mauretania
U wybrzeży Mauretanii znajduje się wrak statku MV United Malika. Pojawił się on w roku 2003, gdy pijany kapitan doprowadził do katastrofy. Jednostka została zwodowana 37 lat temu i mogła rozwijać prędkość 27 km/h. Warto również wspomnieć, iż kilkukrotnie w historii zmieniał imię. Ze względu na wysokie koszty, gdy statek uderzył w brzeg plaży, nie usunięto go. Obecnie jest w dobrym stanie. 

 Wrak statku- Irak

Google Earth znane jest z utrzymywania wielu sekretów, a internauci wciąż próbują doszukać się dziwnych, bądź ciekawych miejsc. Powyższe przykłady pozwalają dostrzec, że świat wciąż jest miejscem dla nas szczególnie tajemniczym. A czy Wy znacie jakieś obiekty, które będą pasować do powyższej listy?

Nowszy post Starszy post Strona główna

7 komentarzy:

 1. https://goo.gl/maps/eSmFEVjJfhJ2
  https://goo.gl/maps/6Rg5jpmxH212
  https://goo.gl/maps/UJBeNj7ggfw
  https://goo.gl/maps/Gz3VzgFbFXn

  tak na szybko kilka widoczków z polski

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No cóż, cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie- nie widziałam takich cudów w naszym kraju, także dziękuję za podzielenie się nimi :D

   Usuń
 2. A lotniskowiec pośrodku lądu w Chinach widziałaś?

  OdpowiedzUsuń
 3. To ja dodam taką ciekawostkę: https://goo.gl/maps/gST2FECWb1m ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Piaseczno

  https://goo.gl/maps/8PSHuXKMz4o

  OdpowiedzUsuń