KOLEJ TRANSSYBERYJSKA W STU CIEKAWOSTKACH

By | 12:40:00 9 comments
Jak sama nazwa dzisiejszego wpisu wskazuje, postanowiłam omówić jedną z najciekawszych zagwozdek z branży transportu- Kolej Transsyberyjską. Ile czasu zajmuje jej pokonanie, jakie prędkości osiąga maszyna, jakie atrakcje zapewni nam taka podróż i wiele innych informacji znajdziecie w poniższym poście- wyczerpująco w 100 zwięzłych ciekawostkach. 

#1
Jest najdłuższą linią kolejową na świecie. Rozciąga się na 9259 km. To mniej więcej tyle, co połączenie najdłuższej rzeki świata- Amazonki z Uralem. 

#2
Trasa Kolei Transsyberyjskiej przebiega przez 8 stref czasowych.

#3
W 1903 roku można było odbyć pierwsze podróże tą koleją. Jeśli jednak trasa podróżnych przebiegała przez Jezioro Bajkał, to pasażerowie byli transportowani na drugi brzeg za pomocą promów. Zbiornik wodny stanowił coś w rodzaju przerwy między połączeniem.

#4
Droga kolejowa była bardzo drogą inwestycją jak na czasy, w których została zbudowana- całkowity koszt wyniósł 1,5 mld złotych rubli. 

#5
Najdłuższy most na trasie, po którym przejeżdża pociąg, wznosił się nad rzeką Amur. Osiągał długość 2616 metrów długości. 

#6
Drogą, krajobrazami i unikalną atmosferą możemy rozkoszować się niezwykle długo. Skład przemierza poszczególne odcinki z prędkością... 60 km/h. 

#7
Przy budowie Kolei Transsyberyjskiej pracowało około 90 tysięcy ludzi. To tak, jakby zatrudniono 92% mieszkańców Grudziądza. 

#8
Sprzedaż biletów rozpoczyna się 45 dni przed planowanym odjazdem. Należy się pospieszyć- najlepsze miejsca w wagonach rezerwowane są w przeciągu kilku dni od wprowadzenia dokumentów umożliwiających podróż. 

#9 
Około 30% eksportu rosyjskiego związany jest z Koleją Transsyberyjską.

#10
W pracach nad linią kolejową brali udział także Polacy.

blog.transsyberyjska.pl
#11
Nazewnictwem kolei zajął się Aleksander III- car Rosji. Zaproponował początkowo określenie- Wielka Syberyjska Droga, jednak nie przyjęło się.

#12
Wbrew pozorom, Kolej Transsyberyjska nie jest miejscem, gdzie każda osoba spożywa alkohol i to litrami. Bo takie właśnie mity krążą. Tylko nieliczne persony sięgają sporadycznie po trunek.

#13
W roku 2014 przez wybuch amunicji w Kraju Zabajkalskim, na pewien czas wstrzymano ruch kolei.

#14
Całkowita długość wszystkich mostów i wiaduktów znajdujących się na trasie wynosi 50 km.

#15
Kiedy pociąg przejeżdża przez miasta, toalety zostają zamknięte.

#16
Nawet jeśli toalety nie są zamknięte, to korzystanie z nich nie jest przyjemnością- aby umyć się przy umywalce, należy bez przerwy dotykać dolnej części kranu. Jeśli tego nie zrobimy, to woda przestaje lecieć. Powód? Próba ograniczenia zużycia wody.

#17
Podróż Koleją Transsyberyjską trwa z reguły kilka dni. To sprawia, że pasażerowie często nabywają żywność z kolejowego bufetu. Osiągają one jednak dość ciekawe ceny- przeliczając na naszą walutę, np. jajecznica z dwóch jajek kosztuje około 8-9 zł.

#18
W pociągach poruszających się na trasie nie ma pryszniców. (są wyłącznie w I klasie)

#19
Większość składów dalekobieżnych np do Irkucka (przystanek osobowy położony jest 5152 km od Moskwy) odjeżdża w godzinach wieczornych/ nocnych.

#20
W pierwszych latach po uruchomieniu kolei, podróż z Moskwy do Władywostoku trwała około 3 tygodni. Było to spowodowane kosmiczną prędkością, jaką osiągała maszyna- 20 km/h.
go-trans-siberia.com
#21 
Linia "testowana" była podczas wojny rosyjsko- japońskiej w 1905 roku. Sprawdzano ją pod względem militarnym, jednak okazało się, że nie jest odpowiednia do jednoczesnego transportowania rannych i zaopatrywania formacji wojskowych.

#22
Podczas Rewolucji Bolszewickiej uratowała wiele ludzkich istnień- była jedną z niewielu dróg ucieczki od wojny.

#23
Pomimo różnych stref czasowych, pociągi jeżdżą zawsze według czasu Moskiewskiego. 

#24
W każdym wagonie znajduje się samowar z wrzącą wodą, który przez długość trasy jest niezwykle oblegany.

#25
Okna w pociągach (mam na myśli starsze modele maszyn) są z reguły zamknięte na stałe, a jeśli jest możliwość ich otwarcia- czynność ta wymaga ogromnej siły.

#26
Największy dworzec, który znajduje się na trasie jest w Nowosybirsku. 

#27
Pociąg zatrzymuje się co około 500 km.

#28
Codziennie o godzinie 22 wyłączane są światła, przez co wewnątrz maszyny panuje półmrok. (włączane jest oświetlenie "nocne")

#29
Podróż można odbyć również w warunkach luksusowych- pociągiem o nazwie Złoty Orzeł. Cena za taką przyjemność waha się w granicach 43 tys- 51 tys zł.

#30

Co jakiś czas do pociągu wchodzi dwuosobowy patrol policji z psem przeszkolonym w celu wykrywania niedozwolonych substancji. 
www.56thparallel.com
#31
1777 km od Moskwy znajduje się słup wyznaczający granicę między Europą a Azją.

#32
Kolej Transsyberyjska przyjeżdża na wyznaczone stacje z perfekcyjną dokładnością co do minuty. Opóźnienia są niezwykle rzadkie. 

#33
Pociąg mija 990 stacji.

#34
Najniższa zanotowana temperatura na trasie wynosi -62°C.

#35
Wielu ludzi pracujących nad budową Kolei Transsyberyjskiej zmarło, ze względu na częste wybuchy epidemii.

#36
Długość pociągu może sięgać nawet 500 metrów. 

#37
Wypożyczenie pościeli na czas podróży to kwestia 50 rubli czyli około 6 zł.

#38
Władze Rosji chciały wybudować Kolej Transsyberyjską za własne pieniądze, gdyż obawiały się uzależnienia od innych państw.

#39
Pozostawienie napiwku dla prowadnika (konduktora z dodatkowymi obowiązkami jak np. utrzymywanie wagonów w czystości) jest czymś oczywistym. Dokonuje się tego po dotarciu do stacji docelowej.

#40
Podczas postojów na stacjach można nabyć jedzenie. Każdy rejon ma swoją "specjalizację". Np. w okolicach Bajkału popularne są omule. (gatunek ryby)
blog.radissonblu.com

#41 
Przewóz psa jest możliwy. Należy pamiętać jednak o pewnej kwestii- jeśli nasz pupil osiąga spore rozmiary, to mamy obowiązek wykupić cały przedział. 

#42
Pociąg na całkowitej drodze kolejowej mija 16 rzek np. Wołgę, Ob.

#43
Kolej transsyberyjska odgrywa ogromną rolę w Rosji m.in. pod względem przyspieszenia podróży. W XIX wieku, gdyby kolej nie istniała, to podróżni pokonywaliby trasę w około 362 dni. Właśnie w takim tempie poruszały się pojazdy konne.

#44
Używając jedynie prostych narzędzi takich jak kilofy czy taczki, budowano rocznie około 650 km kolei. Wykorzystanie maszyn było mocno ograniczone.

#45
Prace nad mostem na rzece Amur prowadzono przez 3 lata i 3 miesiące.

#46
Paulo Coelho traktował podróż Koleją Transsyberyjską jako alternatywę spaceru, podczas którego można było złapać natchnienie.

#47
Łóżka wewnątrz wagonów są piętrowe. Na górne posłania nie ma jednak drabinek. A wejść jakoś trzeba.

#48
Najwyższy punkt na trasie to osiągający 1040 m. n.p.m. Jabłonowski Pierewał. 

#49
Za najładniejszy dworzec kolejowy na trasie uważa się budynek w Sljudiance. Został on całkowicie wybudowany z marmuru na cześć budowniczych. 

#50
Dworzec w Sljudiance jest jedynym na świecie budynkiem wykonanym całkowicie z marmuru.
dworzec Sljudjanka- www.panoramio.com
#51
Najdłuższy tunel to Tunel Tarmańczuka. Ma około 2 km długości.

#52
Kolej Transsyberyjska przewozi miesięcznie milion ton ropy naftowej. 

#53
Rocznie natomiast transportuje do 100 milionów ton ładunków.

#54
207 km torów biegnie wzdłuż Bajkału.

#55
Pociągi na trasie przewożą rocznie około 20 tysięcy kontenerów do Europy.

#56
Kolej Transsyberyjska jest dłuższa niż Mur Chiński. 

#57
Jeden z najpopularniejszych tancerzy baletowych- Rudolf Nuriejew urodził się na tej właśnie trasie. Jego matka jechała wtedy do Władywostoku.

#58
Podczas II wojny światowej, Żydzi i osoby, które były przeciwne działalności nazistów, dzięki Kolei Transsyberyjskiej mogli uciec z Europy. W ten sposób z rodzimego kontynentu emigrował m.in. austriacki matematyk i logik- Kurt Gödel.

#59
Motyw tej kolei został wykorzystany w anime Blood+, gdzie bohaterka Saya Otonashi, walczyła z Chiropterą, podczas swojej podróży do Jekaterynburgu.

#60
Akcja popularnego filmu Horror Express umiejscowiona została w pociągu na trasie Transsyberyjskiej.  
www.transsiberian-travel.com
#61
W latach 1956-2001, trasa pomiędzy Moskwą a Kirovem przebiegała przez Jarosław, a nie Niżny Nowogród, przez co była dłuższa o 29 km.

#62
Zadziwiającym faktem jest również to, że zanim powstała Kolej Transsyberyjska, to najszybszym sposobem na podróż między Petersburgiem a Władywostokiem było przekroczenie Oceanu Atlantyckiego, a następnie z Ameryki Północnej- Pacyfiku.

#63
Kiedy w latach 1896-1897 doszło do katastrofalnej powodzi, około 400 km linii Transsyberyjskiej od stacji Amur zostało zalane.

#64
Kary zesłańców i więźniów, którzy pracowali przy budowie kolei, były skracane.

#65
Elektryfikacja linii rozpoczęła się już w roku 1929, a zakończyła dopiero w 2002.

#66
Numer pociągu ekspresowego, który przemierza trasę to 001.

#67
Pociągi odjeżdżają z Moskwy w dni nieparzyste.

#68
Pociągi odjeżdżają z Władywostoku w dni parzyste.

#69
Pociągi wyposażone są w przestrzeń dla pasażerów niepełnosprawnych.

#70
Skład zatrzymuje się na wybranych stacjach na dłuższe przerwy. Należy jednak pilnować czasu odjazdu, gdyż pracownicy pociągu nie czekają na spóźnialskich i bez skrupułów odjeżdżają z peronu.

www.placesyoullsee.com

#71
Z Władywostoku można zamówić już przeprawę promem do Japonii. Jest to podróż trwająca około 36 godzin.

#72
Najbardziej płaskim terenem i uważanym za najnudniejszym, jest obszar między dwoma rzekami- Ob i Irtysz. Nie ma żadnych zakrętów, a za oknami możemy obserwować jedynie rozległe stepy i niewielkie jeziora. Odcinek rozciąga się na około 610 km.

#73
Najwyższym wałem kolejowym na trasie jest osiągające 34 metry wzniesienie usypane przy stacji Bałaj.

#74
W pociągu panuje ład i porządek- każda osoba na bilecie ma wyznaczony numer wagonu i do żadnego innego nie może wejść.

#75
Prowadnik bądź prowadnica dbają o to, aby żaden z pasażerów nie przespał swojej stacji. W jaki sposób pamiętają czyja stacja jest docelową? Po wejściu do pociągu następuje już druga kontrola biletów- wtedy odpowiedni pracownik spisuje końcowe miejsce każdego podróżnego, na którym musi opuścić skład.

#76
Jeśli zdarzy się sytuacja, w której pociąg ma opóźnienie, (a jak już wcześniej wspominałam- jest to naprawdę rzadkie) to jest ono redukowane po drodze. Przez to nie można wysiadać na stacjach pośrednich.

#77
W wagonach nie można palić. Jest to jedynie możliwe w wyznaczonych specjalnie miejscach. Znajdują się one z reguły na końcu każdej jednostki.

#78
Jeśli zgubisz lub zniszczysz swój bilet, nie jest możliwe jego zastąpienie. Należy być bardzo ostrożnym, gdyż ceny są wysokie.

#79
Przy budowie Kolei Transsyberyjskiej położono 12 milionów podkładów.

#80
Na linii wybudowano aż 100 km tuneli.

www.placesyoullsee.com
#81
Budując trasę, przekopano 100 mln ton ziemi.

#82
Na stacjach, swoje produkty sprzedają "babuszki"- można u nich nabyć typowe, własnoręcznie przygotowane dania jak np. ryby czy gotowane ziemniaki z zapiekanym kurczakiem.

#83
Podróżny ma obowiązek zakupić przed wyprawą ubezpieczenie turystyczne. Jeśli tego nie zrobimy, to nie otrzymamy wizy.

#84
Na biletach podana jest liczba posiłków, która zostanie podana dziennie. Są to oznaczenia- Y1, Y2, Y3. Jeśli takowego nie ma, to oznacza, że jedzenie nie jest wliczone w cenę.

#85
Trasa prowadzi przez Góry Ural.

#86
Ze względu na koszt, (który przekroczył planowany budżet) skalę trudności i rozmiar, Kolej Transsyberyjska uważana jest za największe przedsięwzięcie w historii inżynierii na skalę światową.

#87
Budowa kolei przyczyniła się w Chinach do powstania nacjonalistycznych poglądów m.in. przeciwko cudzoziemcom.

#88
Łączny czas spędzony w pociągu to 146 godzin i 13 minut.

#89
Istnieje ogólnie przyjęta zasada- im niższy numer pociągu, tym wyższe standardy.

#90
Pociągi firmowe czyli najnowocześniejsze noszą nazwy- Rosija, Bajkał, Sybirjak, Jenisej.

www.jamestown.org
#91
Pomnik stojący na końcu Trasy Transsyberyjskiej nie pokazuje aktualnej liczby przebytych kilometrów. Naszym oczom ukaże się liczba 9288 km- tyle co wynosi historyczna droga.

#92
Najwyższe wzniesienie na całej trasie to zakole Angasolka- znajduje się na zachód od Bajkału. Uważa się je zarazem za najpiękniejsze miejsce na linii.

#93
Symboliczna linia rozdzielająca Europę od Azji, która przekraczana jest przez transsyberyjski pociąg znajduje się w pobliżu miejscowości Pierwouralsk.

#94
Pociągiem przemierzymy w głównej mierze Azję, bo przez aż 7512 km.

#95
Władimir Putin zapowiedział, że rozpoczną się prace i ulepszenia Kolei Transsyberyjskiej.

#96
Przez pierwsze 3 dni od oficjalnego uruchomienia trasy przejazd był bezpłatny. Powód? Nikt nie chciał poruszać się pociągiem.

#97
Rosjanie wymyślili wiele alternatywnych nazw na swoją rodzimą kolej np. Transsib

#98
Wbrew pozorom, budowa linii nie została rozpoczęta w Moskwie, a w dwóch innych miejscach- Władywostoku i Czelabińsku.

#99
Najcieplejszy obszar na całej trasie to Władywostok.

#100
Wcześniej wspomniany najdłuższy most na rzece Amur pod koniec lat 90. XX wieku został zdemontowany.

www.dreamland.travel
A czy Wy znacie inne fascynujące fakty z "życia" najdłuższej kolei świata? A może mieliście okazję nią podróżować? 

Weronika Olimpia

Źródła:
www.rosjapl.info
www.kolejtranssyberyjska.pl
www.transsyberyjska.pl
www.transsyberyjska.eu
Nowszy post Starszy post Strona główna

9 komentarzy:

 1. Podczas II wojny światowej, Żydzi i osoby, które były przeciwne działalności Nazistów....... naziści z wielkiej litery. To jakiś nie znany mi naród?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nieznany jak Tobie polska ortografia :D Tzw. literówka.

   Usuń
  2. Idź być frasobliwy gdzie indziej.

   Usuń
 2. Zgromadzenie tylu ciekawostek to naprawdę duża praca. Chylę czoła.

  A docinkami o ortografii nie przejmuj się. Gdzie dwa rąbią, tam wióry lecą. Takie uwagi można przekazać prywatnie. Wytykanie publiczne jest nietaktem i źle świadczy nie o Tobie, a o komentatorze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny wpis, bardzo interesujący, tym bardziej, że gdzieś-tam w życiowych planach mam właśnie przejazd koleją transsyberyjską. :) Może kiedyś się uda. Bardzo lubię Twój blog. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. niezmiernie dziękuję i również pozdrawiam :)

   Usuń
 4. Polecam też obejrzenie filmu o kolejce Darjeeling: https://www.youtube.com/watch?v=4xfs9x79b24

  OdpowiedzUsuń
 5. Szacun dla Ciebie za wyszczególnienie tego wszystkiego, od siebie tylko dodam, że w 2009 roku w składzie pociągu z Warszawy Zachodniej do Mińska kursowały wagony bezpośrednie w relacji Warszawa Zachodnia - Irkuck, czas podróży z Warszawy wynosił 6 dni.

  OdpowiedzUsuń